Jak uzyskać zezwolenie na uprawę konopi we własnym ogródku, czyli Cannabis Sativa w przydomowej uprawie.

Przestudiuj dokładnie i ciesz się konopiami włóknistymi ze swojego ogródka 🙂

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje, że zezwolenie na uprawę konopi włóknistych może uzyskać przedsiębiorca lub osoba fizyczna.

Uprawa konopi może być prowadzona na określonej powierzchni, w wyznaczonych rejonach na podstawie:

1. zezwolenia na uprawę
2. przy zastosowaniu materiału siewnego kategorii elitarny albo kategorii kwalifikowany w rozumieniu przepisów o nasiennictwie. Stosowanie materiału siewnego konopi włóknistych kategorii elitarny albo kategorii kwalifikowany w rozumieniu przepisów o nasiennictwie potwierdza się fakturą zakupu tego materiału siewnego oraz etykietą z opakowań materiału siewnego tych roślin.
3a.  umowy kontraktacji, zawartej z podmiotem posiadającym zezwolenia marszałka województwa na prowadzenie działalności w zakresie skupu konopi włóknistych, lub
3b. zobowiązania do przetworzenia konopi włóknistych we własnym zakresie na cele określone w art.45 ust. 3 (na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa)

Wyjaśniamy „krok po kroku”

 • Dopełniliśmy formalności zw. rejonizacją upraw i w przewidzianym na to czasie zawiadomiliśmy za Was wszystkie Urzędy Marszałkowskie, określając, że w każdej gminie będzie uprawa po 1ha konopi. Niestety w żaden sposób nie gwarantuje to, że poszczególne gminy będą potrafiły się w tej nowej dla nich sytuacji odnaleźć.
 • Kupujecie certyfikowane nasiona na Kombinat Konopny TU KUP NASIONA (kliknij). Opakowanie zawiera 30 g nasion, co wystarcza na obsianie 100 m2
 • Składacie  do właściwego urzędu gminy wniosek o zezwolenie na uprawę konopi wraz z załącznikami (z naszej praktyki wynika, że dobrze to zrobić około dwa miesiące przed wysianiem, choć urząd ma do 30 dni na wydanie decyzji, praktykowane jest, by nie przekroczyć 30 dni od złożenia wniosku do publikacji uchwały rejonizacyjnej, ta zwykle jest w lutym-kwietniu).– DRUK DO POBRANIA TU (kliknij), będzie też konieczne złożenie zobowiązania do przetworzenia konopi we własnym zakresie DRUK DO POBRANIA TU (kliknij)
 • Urząd gminy powinien poczekać na uchwałę dotyczącą rejonizacji upraw w waszym województwie i wydać Wam decyzję.
 • Sugerujemy poinformować właściwą wg miejsca uprawy jednostkę Policji o tym, że macie takie zezwolenie i będziecie uprawiali konopie włókniste. Nie jest to konieczne, ale może uchronić przez zniszczeniem roślin np pod Waszą nieobecność.
 • Nie później niż 14 dni po wysiewie przesyłacie do właściwego Urzędu Marszałkowskiego zobowiązanie do przetworzenia konopi włóknistych we własnym zakresie na cele określone w art.45 ust. 3 (na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa.) DRUK DO POBRANIA TU (kliknij)- to ten sam dokument, który wypełnialiście przy wnioskowaniu o zezwolenie.
https://kombinatkonopny.pl/produkt/nasiona-konopi-kwalifikowany-material-siewny-cannabis-sativa/

Czego potrzebujecie do złożenia wniosku :

 • Faktura zakupu nasion  – dostaniesz od nas przy zakupie (pocztą lub mailem)
 • Etykieta z opakowania materiału siewnego konopi włóknistej-  dostaniesz od nas wraz z dostawą nasion
 • Zobowiązanie do przetworzenia we własnym zakresie na cele określone w art. 45 ust. 3 w/w ustawy- ustawa mówi, że to zobowiązanie składa się do 14 dni po wysiewie do właściwego Urzędu Marszałkowskiego, jednakże gminy mogą życzyć sobie też wcześniej złożonego egzemplarza u siebie- czysty druk do wypełnienia masz od nas
 • Dowód zapłaty 30 zł (na właściwy rachunek w Waszej gminie – nie znamy go, trzeba sprawdzić u siebie)
 • umowę dzierżawy – w przypadku uprawy konopi włóknistych na działkach nie będących własnością wnioskodawcy lub zgodę właściciela działki na której będzie prowadzona uprawa konopi włóknistych- drugi przypadek wydaje się nie mieć podstawy prawnej, jednak często argumentem jest tu “bo tak musi być” urzędu gminy.

Widzisz? to zupełnie proste: wypełniasz dokumenty i tu kupujesz nasiona:

W oczekiwaniu na to, aż Wasze roślinki wzrosną i ucieszą oczy – zobaczcie co dla Was mamy:

NASZ SKLEP (kliknij)

8 thoughts on “Jak uzyskać zezwolenie na uprawę konopi we własnym ogródku, czyli Cannabis Sativa w przydomowej uprawie.”

 1. Czy jest limit powierzchni dla takiej “przydomowej” uprawy? Czy prowadząc taką przydomową uprawę nabywa się status rolnika?

  1. Kombinat Konopny

   Statusu rolnika się od takiej uprawy nie otrzymuje, zaś limitu powierzchni nie ma – może być 1 metr kwadratowy, może być milion hektarów 🙂

 2. A jak jest właśnie z sadzeniem w domu? Czy na to również trzeba pisać o pozwolenie do konkretnych instrukcji nawet jeśli jest to tylko powiedzmy na potrzeby rekreacyjne?

  1. Kombinat Konopny

   W domu czy w ogrodzie – jeśli tylko jest to na terytorium Polski, to trzeba tak jak w opisanej procedurze 🙂

 3. A czy planujecie jakieś poradniki dla początkujących odnośnie sadzenia – ile wychodzi gram z jednego nasienia, podlewanie jak często, co z glebą I tak dalej ?

  1. Kombinat Konopny

   A to jak kto lubi, wyrośnie w każdych warunkach 🙂 Może kiedyś się zbierzemy do stworzenia takiego poradnika, ale jakoś zawsze jest coś pilniejszego 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry