Gospodarka 16 lutego 2021

Rekordowa sprzedaż marihuany w Kolorado! Ponad 2 miliardy dolarów za cały 2020 rok

Coraz więcej pozytywnych sygnałów dotyczących branży konopnej na świecie: w jednym z amerykańskich stanów odnotowano przychody z legalnej marihuany na poziomie 2,2 miliarda dolarów w skali roku!

O rekordowym poziomie sprzedaży w stanie Kolorado doniósł tamtejszy serwis informacyjny “Denver Post”. Pandemia zakłóciła działanie wielu gałęzi handlu, ale w przypadku tej konopnej, w Kolorado, przyniosła niespotykany dotąd przychód na poziomie 2,2 mld dolarów w całym 2020 roku – o ćwierć miliarda więcej niż w roku poprzednim…

Jak wynika z danych opublikowanych przez stanową skarbówkę, wyraźny wzrost zysków ze sprzedaży medycznej marihuany wprost przekłada się na wysokość zebranych podatków. Za sam styczeń 2021 roku z tego tytułu władze stanowe pozyskały aż 35 milionów dolarów.

Zdaniem ekspertów analizujących rynek marihuany w Stanach Zjednoczonych, do tak znaczącego skoku sprzedaży doprowadziła… pandemia. Apteki pozostawały otwarte, przy jednoczesnym zamknięciu pubów, kin, restauracji czy sal koncertowych. Przestraszeni i zmęczeni pandemiczną atmosferą Amerykanie jeszcze chętniej sięgali po legalnie dostępną marihuanę, przy okazji pompując publiczny budżet, z którego finansowane są m.in. szkoły.

CZYTAJ TEŻ: Jak załatwić pozwolenie na uprawę konopi w przydomowym ogródku? [PORADNIK]

Pandemia “wymusiła” też inne korzystne dla branży konopnej rozwiązania. Z uwagi na konieczność pozostawania w domach, amerykańscy konsumenci w 2020 roku chętnie korzystali z dostaw marihuany prosto do drzwi.

W zależności od źródła analiz, szacuje się, że amerykański rynek legalnej marihuany wart jest od 80 do 130 miliardów dolarów, a prognozy te rosną z każdym rokiem.

Co ciekawe, Kolorado to jeden z mniej zaludnionych stanów w USA (5,6 mln mieszkańców). Przekładając tamtejsze liczby na realia polskie, gdyby sprzedaż marihuany była u nas legalna i opodatkowana, nadwiślański fiskus mógłby co roku liczyć na co najmniej… 11 miliardów złotych!

Trudno zrozumieć dlaczego rządzący Polską politycy nie sięgają po tak okazałe źródło finansowania państwa…

(oprac. Łukasz Malina)

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

Podobne wpisy