Gospodarka Prawo Uprawa 20 marca 2021

Piotr Zabadała z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Techologii o konopiach siewnych[RELACJA z Sejmu]

Prezentujemy zapis wystąpienia Piotra Zabadały, zastępcy dyrektora w Departamencie Innowacji i Polityki Przemysłowej w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, zarejestrowany w piątek, 19 marca 2021 roku podczas obrad podkomisji stałej do spraw biogospodarki i innowacyjności w rolnictwie (transkrypcja na podstawie transmisji na stronie sejm.gov.pl).

CZYTAJ TEŻ: FINOLA bez dopłat dla rolników (oficjalne stanowisko ministerstwa)

“Informacja na temat korzyści dla polskiego przemysłu wynikających z upraw i przetwórstwa konopi siewnych:

Konopie są perspektywiczną rośliną uprawną ze względu na swoje właściwości i należy przewidywać, że zapotrzebowanie na nie będzie rosło.

Surowce pozyskiwane z konopi mogą być wykorzystywane np. w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, perfumeryjnym, do produkcji leków, jako suplementy diet, w przemyśle włókienniczym, motoryzacyjnym, papierniczym, budowlanym…
(niewyraźne z powodu zakłóceń – ktoś z obradujących nie wyciszył mikrofonu).

(…)

Zdecydowana większość uprawiana jest na nasiona oraz na włókno, np. włókno techniczne i włókna tekstylne.

Rok 2021 może być kluczowy dla odrodzenia się światowego rynku włókien konopnych, z których powstają m.in. ubrania.

Konopie mają szansę konkurować z poliamidem, poliestrem i bawełną.

Globalna wartość rynku konopi wyniosła w 2020 roku niemal 23 mld dolarów. Prognozuje się, że w 2026 roku cały rynek konopi wart będzie ponad 62 mld dolarów. W Polsce szacujemy, że w 2028 roku wartość rynku konopi osiągnie ok. 2 mld euro.

Aktualnie rośnie popyt na wyroby z włókna konopnego i na surowce. Możliwy jest wzrost areału konopnego w Polsce o 2-3 tys. hektarów w ciągu kilku lat.

Uprawy konopi siewnych dla różnych zastosowań mają w Polsce kilkusetletnią tradycję. Tradycyjnymi miejscami upraw konopi w Polsce są regiony: lubelski, jarosławski i kielecko-krakowski.

Konopie to jedne z najbardziej uniwersalnych roślin. (…) ZAKŁÓCENIA…

(…) plastik konopny, konopna celuloza, którą można wykorzystać do produkcji celofanu, celuloidu (…). Produkcja konopnego plastiku kosztuje o połowę mniej niż polipropylenu.

10:08:00

Ubrania z konopi, tkanina konopna chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym, ma właściwości termodynamiczne… (…) Ubrania z konopi mogą być stosowane jako ubrania robocze.

Żywność z konopi. Często można już spotkać mleko, pieczywo, z dodatkiem ekstraktów nasion. Nasiona zawierają 460 proc. więcej nasyconych kwasów tłuszczowych (…) bogata jest w witaminy i minerały.

Materiały budowlane z konopi. Np. kostka budowlana z konopi jest wysoce uszczelniająca (…), hermetyczna. Budownictwo konopne opiera się obecnie głównie na wykorzystaniu paździerzy konopnych produkowanych ze słomy.

Konopie jako rośliny jednoroczne dostarczają surowca co rok, a ich skoszenie nie przynosi szkód środowisku.

(…)

Konopie siewne są również obecne w przemyśle kosmetycznym. Surowce konopne można znaleźć w recepturach kremów, maści, kosmetyków do pielęgnacji włosów, odżywkach do paznokci.

Z informacji jakie posiada nasze ministerstwo wynika, że czołowe firmy z branży kosmetycznej stosują surowce konopne w swoich produktach.

Rynek detaliczny produktów konopnych jest zdominowany (w Polsce, jak i w całej Europie) przez olejki CBD i kosmetyki konopne…

(ZAKŁÓCENIA)

W Polsce branża przetwórstwa konopi dziś stanowi niszę. Wyjątkiem są branże kosmetyczna, papiernicza i motoryzacyjna, które wykorzystują konopie już dzisiaj…”

(oprac. Łukasz Malina)

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najnowszy
Najstarszy Najwięcej głosów
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze