Wszystkie wpisy 20 września 2023

Niemcy legalizują marihuanę – CWTP#11

Niemcy podejmują coraz sprawniejsze kroki w kierunku legalizacji posiadania i uprawy konopi na własny użytek. Rządząca koalicja SPD, Zielonych i FDP przyjęła projekt ustawy Ministerstwa Zdrowia. Co prawda ustawa musi jeszcze zostać poddana głosowaniu w Bundestagu (niemieckim sejmie) i Bundesracie (izbie parlamentarnej zrzeszającej niemieckie kraje związkowe), ale minister zdrowia Karl Lauterbach zakłada jej wejście w życie do końca 2023 roku. Co zmieni się dla osób używających marihuany w Niemczech? Jakie są szczegóły ustawy? Czy liberalizacja prawa konopnego u naszych sąsiadów może wspomóc działania legalizacyjne w Polsce? Zapraszamy do lektury o tym, jak Niemcy legalizują marihuanę.

Jak było do tej pory?

Posiadanie marihuany na użytek rekreacyjny było nielegalne. Zatem karane było posiadanie znacznych ilości, sprzedaż czy transport. W 2016 roku marihuana medyczna została wprowadzona na receptę w ściśle określonych przypadkach. Natomiast konsumpcja marihuany rekreacyjnej nie była ścigana, jeśli zachodziły następujące przesłanki: nie szkodziło się osobom trzecim, nie angażowało nieletnich oraz posiadana była „nieznaczna ilość”. Jak się możecie domyślać, interpretacja „nieznacznej ilości” dawała różnym instytucjom szerokie pole do arytmetycznych popisów, więc w różnych krajach związkowych liczono szkodliwość gramów marihuany inaczej. Co ciekawe, konsumpcja była legalna z jeszcze jednego powodu — uważano ją za samookaleczenie…

Pachnący wiatr zmian

W tym roku sporo się zmieniło, a to za sprawą zdecydowanych działań koalicji sygnalizacji świetlnej („traffic lights coalition”), jak nazywany jest rząd socjalistów, demokratów i zielonych. Niemcy legalizują marihuanę, jednak zanim doszło do sytuacji, jaką mamy dziś, przedstawiciele niemieckiej administracji odbyli w zeszłym roku wycieczkę do USA, gdzie w Kalifornii zwiedzali lokalne uprawy i rozmawiali z przedsiębiorcami. Również rok temu oficjele z Niemiec wspólnie z przedstawicielami z Luksemburga, Niderlandów i Malty odbyli pierwsze tego typu spotkanie w historii, podczas którego omawiane były plany i wyzwania wiążące się z legalizacją marihuany.

Wracając nad Ren, spekuluje się, że częściowa legalizacja rynku marihuany jest jednym z kroków odbudowy niemieckiej gospodarki, która w ostatnich miesiąca zalicza mocny zjazd, a prognozy również nie nastrajają optymistycznie. Rząd szuka pieniędzy, gdzie się da i jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, legalizacja w Niemczech miałaby przynieść dochody z tytułu podatków oraz oszczędności płynących z przeciwdziałania przestępstwom narkotykowym o wartości niecałych 5 mld euro rocznie. W dodatku otwarcie rynku ma przynieść ok. 27 tysięcy nowych miejsc pracy.

niemcy legalizują marihuanę
Zielone światło dla konopi (Źródło)

Założenia nowej ustawy o legalizacji

Aktualnie procedowany w parlamencie projekt ustawy zakłada:

  • legalne posiadanie do 25 gramów marihuany na własny użytek osobom od 18. roku życia
  • dozwoloną własną hodowlę maksymalnie trzech roślinek marihuany
  • legalny zakup jednorazowo do 25 gramów marihuany na osobę, jednak nie więcej niż 50 gramów miesięcznie dla osób powyżej 21. roku życia; osoby od 18. do 21. roku życia będą mogły zakupić do 30 gramów miesięcznie (dodatkowo o ustawowo określonym górnym limicie zawartości THC w wysokości 10%); trzeba jednak zostać członkiem klubu konopnego
  • powstanie specjalnych stowarzyszeń, klubów konopnych („social clubs”), które będą mogły zrzeszać do 500 członków, uprawiać konopie na własny użytek i sprzedawać je swoim członkom i członkiniom; będą to zrzeszenia non-profit, z zakazem reklamy i sponsoringu, tylko dla osób pełnoletnich; na terenie oraz w promieniu 200 metrów od klubów obowiązywać będzie zakaz palenia marihuany (a w samym klubie również zakaz sprzedaży alkoholu); jeden klub będzie mógł przypadać na teren zamieszkany przez 6000 mieszkańców; członkostwo można posiadać tylko w jednym klubie
  • minimalną odległość klubów konopnych od szkół i przedszkoli (200 metrów)
  • zezwolenie na działalność klubu konopnego wydawane jednorazowo do max. 7 lat
  • zakaz konsumpcji marihuany w miejscach publicznych w pobliżu szkół lub przedszkoli; palenie marihuany w strefach dla pieszych zabronione do godziny 20:00
  • usunięcie konopi indyjskich z listy substancji zakazanych znajdującej się w ustawie o narkotykach

Legalizacja odpowiedzią na zagrożenia

Zatem w odpowiedzi na potrzeby obywateli i obywatelek, a także, by pobudzić gospodarkę, Niemcy przeprowadzają u siebie prawdziwą rewolucję konopną. Oczywiście, jak to Niemcy, działają ostrożnie i otwierają rynek stopniowo. Razem ze zmianą legislacji mają pojawić się kampanie informujące o zagrożeniach związanych z uzależnieniem, niepożądanych efektach działania, dotyczące ochrony dzieci i młodzieży itd., ale zdecydowanie temat rekreacyjnego używania marihuany przestaje być tabu. Jak donosi Reuters, konsumpcja cannabis nad Renem wzrastała w sposób problematyczny ostatnimi czasy, więc wzięcie konopi pod lupę państwa jest odpowiedzią na takie zjawisko. Co więcej, wszystkie opisane powyżej działania to tylko pierwszy z dwóch etapów legalizacji zaplanowanych przez rządzącą koalicję.

Drugi etap legalizacji

Ostateczny kształt reform przewidzianych w ramach drugiego etapu legalizacji marihuany ma zostać przedstawiony w drugiej połowie 2023 roku. Autorzy reform proponują pilotażowe programy w poszczególnych miastach i powiatach wybranych landów, które wprowadzą w życie tzw. komercyjne łańcuchy dostaw – począwszy od produkcji, poprzez dystrybucję, po sprzedaż marihuany w specjalistycznych sklepach. Ponadto, na terenach objętych programem przeprowadzane będą badania naukowe analizujące skutki wprowadzenia reform. Niemcy chcą podążać śladami Szwajcarów i Holendrów, którzy takie działania pilotażowe wdrażają u siebie.

Jednakże na drodze do realizacji reform drugiego etapu stoi jeszcze legislacja unijna i sprzeciw parlamentarnej opozycji. Zdaniem polityków CDU/CSU wprowadzane zmiany będą stanowić zachętę dla młodzieży do użytkowania marihuany. Policja i służby zdrowia również wyrażają swoje obawy związane z zagrożeniami dla zdrowia młodych ludzi i dodatkowymi obciążeniami dla śledczych i sądów. Minister zdrowia zapewnia jednak, że Niemcy wyciągnęły lekcje z błędów popełnionych w innych krajach. Z kolei minister transportu planuje wprowadzić limit zawartości THC w organizmie podczas prowadzenia pojazdu.

Wszelkie obawy chce rozwiać niemiecki minister rolnictwa z ramienia partii Zielonych, Cem Özdemir. „Legalizacja konopi nadchodzi! Dla ochrony dzieci i młodzieży, zamiast narkotyków dla wszystkich u dilerów; dla klubów konopnych, zamiast klanów narkotykowych; dla legalnej uprawy domowej, zamiast nadgodzin dla policji. Z niecierpliwością czekam na debatę parlamentarną jesienią!” – informuje na swoim twitterze.

Marsz na rzecz legalizacji (Źródło)

Znaczenie niemieckich reform dla Polski

Niemcy to nasz drugi sąsiad po Czechach, który liberalizuje politykę narkotykową i skreśla marihuanę z listy substancji zakazanych oraz (w sposób ograniczony) dopuszcza jej posiadanie i konsumpcję. Niemcy legalizują marihuanę — co to oznacza dla Polaków? Na ten moment nie za wiele. Nad Wisłą póki co nie ma politycznego klimatu ani woli procedowania ustaw dekryminalizujących/legalizujących marihuanę. Nie ma rzetelnej debaty na racjonalne argumenty. Mamy co prawda w Sejmie Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany, który w kończącej się aktualnie kadencji zebrał się jedenaście razy.

Warto odnotować jednak fakt, że 13 czerwca 2023 r. odbyło się posiedzenie poświęcone opisywanym w tym tekście zmianom prawnym w Niemczech. Polscy parlamentarzyści i parlamentarzystki wspólnie z ekspertami i ekspertkami ze Społecznej Inicjatywy Narkopolityki wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami niemieckiej administracji: Federalnym Komisarzem Niemiec ds. narkotyków, Burkardem Blienertem oraz przedstawicielem grupy roboczej Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Uzależnień i Narkotyków, dr. Jörgem Pietschem.

Zatem dysponujemy doświadczeniami naszych sąsiadów, którzy swoje rozwiązania wprowadzają, bazując z kolei na doświadczeniach swoich poprzedników. Droga do legalizacji pod kątem prawnych trudności związanych z tym procesem może zostać nakreślona we współpracy z tymi krajami, które mierzyły się już z podobnymi problemami. Ponadto, należy obserwować proces legalizacji w Niemczech i podjąć rzetelną debatę na ten temat w naszym kraju. Liczymy na to, że decyzje podjęte przez naszych zachodnich sąsiadów pozwolą dokonać podobnych zmian także w Polsce.

My w Kombinacie jesteśmy w pełni gotowi na te zmiany. Z wyprzedzeniem zapraszamy Was, by przygotować się do tego, co niedługo nadejdzie i u nas. Zaglądajcie na naszego bloga, gdzie czeka na Was spora dawka wiedzy konopnej. Odwiedzajcie nasz sklep, gdzie oferujemy Wam szeroką gamę konopnych produktów. Niemcy legalizują marihuanę, a my trzymamy kciuki za powodzenie niemieckiego projektu i liczymy na podobne w Polsce.

Autor: Emmanuel Kejos

Źródła:

  1. https://bizblog.spidersweb.pl/marihuana-legalizacja-niemcy
  2. https://www.dw.com/pl/niemcy-rząd-przystępuje-do-legalizacji-marihuany/a-66550044
  3. https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/9275973,niemcy-chca-zalegalizowac-posiadanie-i-uprawe-marihuany.html
  4. https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Legalność_marihuany_w_Unii_Europejskiej&stable=0&redirect=no
  5. https://www.marijuanamoment.net/top-german-official-expects-federal-cabinet-to-approve-marijuana-legalization-bill-next-week/
  6. https://www.reuters.com/world/europe/german-cabinet-agrees-bill-legalizing-recreational-cannabis-use-2023-08-16/
  7. https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=POSIEDZENIAZESP&Zesp=666
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze