Gospodarka 26 stycznia 2022

Legalizacja marihuany w Polsce = 10 miliardów złotych z podatków?

Jak przekonać naszych rządzących do legalizacji? Naszym zdaniem tym, co najbardziej ich motywuje, czyli pieniędzmi. Jako przykład jak zacząć wpompowywać w budżet Polski setki milionów złotych z podatków posłużymy się przypadkiem Stanów Zjednoczonych.

Jak donosi serwis Marijuana Moment, w stanie Massachusetts odnotowano 74,2 mln dolarów wpływów z podatków ze sprzedaży marihuany. Jest to suma o prawie 23 miliony większa niż ta uzyskana z podatków ze sprzedaży alkoholu. Dane pochodzą z grudnia 2021.

Kolejny stan, który może pochwalić się gigantycznymi wpływami z „marihuanowych podatków” to Illinois. W lutym 2020 sprzedaż rekreacyjnej marihuany wyprzedziła sprzedaż alkoholu i nadal utrzymuje to tempo. Co więcej, warto wspomnieć, że alkohol został w tyle o różnicę aż 100 mln dolarów wpływów do budżetu!

Na wzmiankę zasługuje także stan Kolorado, w którym z tytułu sprzedaży marihuany w 2021 roku wpłynęły do budżetu 423 miliony dolarów, a cały obrót wyniósł 2 miliardy dolarów.

Organizacja Marijuana Policy Project ujawniła niedawno, że stany z legalną marihuaną odnotowały łącznie ponad 10 miliardów dolarów wpływów z podatków, odkąd w 2014 roku zaczęto prowadzić licencjonowaną sprzedaż rekreacyjnych konopi.

Dobrze spożytkowane fundusze

Choć „Jankesi” nie są narodem bez wad, to w kwestii zarządzania pieniędzmi uzyskanymi z „marihuanowych podatków” należą im się brawa.

Stan Illinois wykorzystuje te fundusze do finansowania usług w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego. Co ciekawe, część środków ma być także przekazywana na pomoc dla tych, którzy zostali najbardziej poszkodowani w trwającej tam jeszcze do niedawna wojnie narkotykowej. Warto tu wspomnieć, że rekreacyjna marihuana jest w stanie Illinois legalna dopiero od 2020 roku, więc rozwiązania te są stosunkowo świeże.

W słonecznej Kalifornii około 29 milionów dolarów zostało przekazanych 58 organizacjom non-profit, podczas gdy w Kolorado 500 milionów dolarów z podatku od marihuany rządzący przeznaczyli na pomoc dla systemu szkół publicznych. Za takie decyzje władzom stanów kłaniamy się w pas.

Kończąc, odniesiemy się jeszcze tylko krótko do tytułu dzisiejszego wpisu.

Drodzy rządzący – uwzględniając akcyzę i podatek VAT, legalizacja marihuany w Polsce oznaczałaby wpływ około 10 mld złotych.

Rocznie.

Pomyślcie tylko, ile wspaniałych inwestycji można by wykonać przy takim regularnym wpływie pieniędzy do skarbu państwa.

Jeśli nie chcecie legalizować dla nas – zróbcie to dla siebie : )

(Bartek Święcicki)

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najnowszy
Najstarszy Najwięcej głosów
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze

Podobne wpisy