Wszystkie wpisy 16 lutego 2023

Co w trawie piszczy #6 – Włoskie konopie traktowane jako całość! 

Sąd administracyjny regionu Lacjum (TAR) unieważnił dekret dotyczący hodowli konopi w celach medycznych, który ograniczał ich wykorzystanie jedynie do nasion i włókien. Tą decyzją umożliwił włoskim producentom efektywne przetwarzanie całej rośliny, co przybliża krajowe ustawodawstwo do regulacji przyjętych w Unii Europejskiej.

Przebieg procesu legislacyjnego

Sprawa wątpliwego dekretu była zgłaszana władzom przez wiele organizacji branżowych. W uzasadnieniu sąd stwierdził, że ocena przydatności poszczególnych części rośliny powinna bazować na badaniach naukowych, a nie podlegać uznaniowości konkretnych organów administracyjnych. Decyzję o tym, co może stanowić ryzyko dla zdrowia, należy podejmować w oparciu o naukową ekspertyzę konopi jako całości (nasion, liści, kwiatów, z których pozyskuje się żywicę), a nie jedynie wybranych jej części.

Teraz odpowiednie ministerstwa zobowiązane są do wdrożenia rozwiązań w tym kierunku, aby działania sektora konopnego mogły odbywać zgodnie z prawem. Włoskie firmy czekają na wejście w życie decyzji TAR, by móc rozwinąć tłamszony do tej pory potencjał swoich upraw. Póki co sam wyrok sądu to za mało, by prawo zaczęło obowiązywać. Odwołanie od tej decyzji przysługuje jeszcze włoskiej Radzie Stanu, najwyższemu organowi administracyjnemu.

konopie
Maciej Kowalski doglądający kwiatów na kontraktowej włoskiej plantacji Kombinatu Konopnego.

Konopie dookoła Europy

TAR dodatkowo powołał się na niedawne decyzje Francuskiej Rady Stanu i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, które podkreślały, że legalne produkty z CBD pochodzące z kraju członkowskiego UE powinny bez przeszkód trafiać do obiegu również w innych krajach członkowskich.

Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) również wydała raport dotyczący konopi przemysłowych. Stwierdza się w nim, że u podstaw rozwoju całego sektora konopnego leży traktowanie rośliny jako całości, a nie jedynie selektywne odniesienie do poszczególnych jej części. W dokumencie UNCTAD sugeruje się także, że takie podejście może wspomóc rozwój obszarów wiejskich, przemysłu wytwórczego i spożywczego.

Niezależnie jak dużo czasu zajmie wprowadzanie zmian w legislacji, decyzja włoskiego sądu to zwycięstwo sektora konopnego. Nie tylko we Włoszech, gdzie możliwość użycia w przetwórstwie całej rośliny była długo wyczekiwanym rozwiązaniem, ale także w innych krajach Europy, np. w Portugalii, gdzie wykorzystanie ogranicza się do nasion i włókien. Tam też czekają na uwolnienie całego krzaka.

My w Kombinacie nie marnujemy żadnej części konopi. W naszym sklepie możecie znaleźć produkty z kwiatów, liści, łodyg czy nasion. Zapraszamy!

Autor: Emmanuel Kejos

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najnowszy
Najstarszy Najwięcej głosów
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze