Wszystkie wpisy 7 sierpnia 2023

Zastosowanie konopi w ogrodzie

Konopie to rośliny o niezwykle szerokim zastosowaniu. Leczymy nimi bezsenność, wspieramy się ich właściwościami, by poprawić sobie nastrój, podejmujemy próby wykorzystania ich w budownictwie, uczymy się na nowo robić z nich ubrania. Wśród wielu możliwości wykorzystania konopi, coraz częściej docenia się ich wartość także w naszym ogrodzie.

Konopie są bowiem niezwykle wdzięcznym surowcem, z którego można wytwarzać naturalne i ekologiczne produkty ogrodnicze o wielu zastosowaniach.

W jaki sposób zmniejszyć częstotliwość podlewania ogródka? Czy konopie mogą być naturalnym środkiem w walce ze ślimakami? Jak sprawić, że kiełkowalność Twoich wysiewów znacznie wzrośnie? Zapraszamy na krótki przewodnik po ogrodnictwie z użyciem produktów konopnych!

Agrowłóknina konopna

Wykonana w 100% z naturalnych włókien konopnych, jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego ogrodnika, który ceni sobie ekologiczne podejście i biodegradowalne materiały.

Przede wszystkim agrowłóknina konopna może być wykorzystywana jako mata do ściółkowania. Jej głównym zadaniem jest ochrona gleby przed erozją i hamowanie wzrostu chwastów. Dzięki temu nasze rośliny otrzymują idealne warunki do rozwoju, a prace ogrodnicze stają się mniej czasochłonne i wymagające.

Agrowłóknina konopna jest również doskonałą ochroną dla młodych roślin – chroni ich korzenie przed niskimi temperaturami, tworząc na powierzchni ziemi warstwę spowalniającą jej wychładzanie. Jest to ważne w przypadku sadzonek, które są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatur.

konopie w ogrodzie
100% biodegradowalna, ekologiczna, uniwersalna mata konopna.

Mata konopna = mniej podlewania!

Jedną z najważniejszych funkcji maty, oprócz wyżej wymienionych zalet, jest kontrola wilgoci oraz utrzymywanie jej poziomu w glebie. Jest to szczególnie cenne, kiedy mamy do czynienia z coraz dłuższymi okresami suszy, kiedy każda kropelka wody jest na wagę złota. Rzadsze podlewanie = większa oszczędność wody.

Mata zawdzięcza swoje właściwości regulacyjne dużej gęstości, która w znacznym stopniu pozwala na ograniczenie parowania wody z gleby, jednocześnie zapobiegając „zaparzaniu” tuż pod powierzchnią maty – struktura pozwala ziemi “oddychać” przez co mata staje się wielofunkcyjną pomocą dla każdego ogrodnika.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o takim zastosowaniu maty, polecamy materiał video:

“Susza w ogrodzie – jak sobie z nią radzić” z kanału Leśne Ludki.

Warto także wspomnieć o kluczowym dla wielu czynniku – biodegradowalności. Mata po pewnym czasie się rozłoży, sama tworząc warstwę ściółki, która dodatkowo wzbogaci glebę różnymi pożytecznymi mikroelementami.

100% kiełkowalność?

Kolejnym produktem, który może przydać się ogrodnikom, jest konopna mata do kiełkowania. Także wyprodukowana w 100% z konopi, różni się od naszej maty ogrodnicznej gramaturą – jest nieco gęstsza i bardziej sztywna.

Jak sama wskazuje, służy do kiełkowania, a dzięki temu, że bardzo łatwo utrzymuje odpowiedni poziom wilgoci, w wystarczy położyć interesujące nas nasiona na uprzednio zwilżonej macie, przykryć je od góry talerzem tak, aby nie bezpośredniego dostępu do światła (oraz żeby ograniczyć parowanie) i… gotowe!

W zależności od rośliny, zdrowe kiełki powinny pojawić się na macie po upływie kilku godzin, do kilku dni, znacząco ułatwiając potem rozsady.

Warto też wspomnieć o tym, że korzenie mogą spokojnie przebić się przez matę, dlatego po udanym kiełkowaniu, można ją włożyć bezpośrednio do gleby, tak aby nie narażać kiełków na niepotrzebny stres. Dobrym pomyłem w przypadku pojedynczych rozsadów, jest wcześniejsze pocięcie maty na mniejsze kawałki i wysiewanie jednego kiełka, na małym fragmencie – dzięki temu mamy znacznie większą kontrolę nad procesem wysadzania roślin już w docelowym miejscu.

konopie w ogrodzie
Konopna mata do kiełkowania z rozwiniętym systemem korzeniowym.

Sprawdzony sposób na ślimaki!

Paździerze konopne to drobne kawałki łodyg konopi, które są jednym z półproduktów powstających przy przerobie konopi.

Mogą pełnić różnorakie funkcje. Służą między innymi do produkcji konopnych cegieł, a w ogrodzie mogą być świetnym naturalnym odstraszaczem ślimaków.

Paździerze konopne mają fakturę, która jest dla nich nieprzyjemna, wobec czego unikają one z kontaktu z niekomfortową, momentami ostrą powierzchnią tego konopnego półproduktu.

Wystarczy rozsypać je wokół roślin, które chcemy chronić, a ich struktura będzie skutecznie odstraszała ślimaki, co znakomicie pokazano w załączonym materiale: “Ślimaki w ogrodzie – 4 sposoby, które zadziałały!

Dodatkowo, podobnie jak “konopna agrowłóknina”, paździerze mogą służyć także jako podłoże do wygaszania chwastów, choć trzeba zwrócić uwagę, że, aby paździerze mogły tak zadziałać, należy usypać z nich równą warstwę, na której nie będzie widać prześwitów.

konopie w ogrodzie
Naturalne paździerze konopne – konopny półprodukt o szerokim zastosowaniu.

Rola konopi w ekologicznym ogrodnictwie

W dobie, gdy ekologiczne i naturalne rozwiązania zdobywają coraz większą popularność, produkty konopne będą stawać się nieodłącznym elementem naszych ogrodów. Zarówno agrowłóknina, maty, jak i paździerze dobrze wpisują się w ideę ogrodnictwa zero-waste, zapewniając doskonałe warunki do wzrostu roślin, nie szkodząc przy tym środowisku.

Uważamy, że tak uniwersalne produkty spełniają wszelakie wymagania, by stać się pierwszym wyborem dla ludzi ceniących sobie holistyczne i naturalne podejście do prowadzenia swoich ogrodów. Mogą jednocześnie pomóc rozprawić się z chwastami, regulować temperaturę i wilgotność gleby, ograniczyć częstotliwość podlewania, by na końcu same stać się nawozem i zniknąć.

Gorąco zachęcamy do sprawdzenia naszych naturalnych, tworzonych w 100% w Polsce wyrobów ogrodniczych.

Autor: Bartek Święcicki

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najnowszy
Najstarszy Najwięcej głosów
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze