Prawo Wszystkie wpisy 5 października 2023

Stan Michigan znosi testy na obecność marihuany — CWTP#12

Jak donosi portal Marjiuanamoment.net, era testów przedzatrudnieniowych na marihuanę dla większości przyszłych pracowników państwowych w stanie Michigan oficjalnie dobiegła końca w niedzielę, tj. 1 października 2023 roku. Zatwierdzona w lipcu zmiana w prawie weszła w życie. Jest ona wynikiem jednomyślnie przyjętej przez Komisję Służby Cywilnej Michigan poprawki, która daje możliwość cofnięcia sankcji również tym osobom, które wcześniej zostały skreślone z powodu pozytywnych wyników testów na THC.

Przewodniczący Komisji, Jase Bolger, poinformował, że celem zmian jest traktowanie konopi indyjskich podobnie jak alkoholu. Osoba, która “nadmiernie spożywa alkohol” lub używa marihuany w piątek wieczorem, “prawdopodobnie nie jest pod wpływem żadnej z tych substancji”, gdy wraca do pracy w poniedziałek, “więc będziemy traktować te osoby tak samo”.

Założenia reformy w Michigan

Reforma została zaproponowana po raz pierwszy w maju. Komisarze rozpoczęli wtedy konsultacje publiczne, aby zbierać opinie różnych środowisk. Zmieniono zapis, który mówił, że agencje państwowe muszą testować osoby aplikujące pod kątem obecności w ciele marihuany i innych substancji z Listy I i II. Ponadto, dodano wyjątek, który mówi, że “władza powołująca nie może wymagać testowania na marihuanę w teście przedzatrudnieniowym kandydata/tki na stanowisko, które nie jest oznaczone testem”.

Jednak niektóre stanowiska wciąż będą wymagać testowania aplikujących. Zaliczają się do nich, np. stanowiska wymagające posiadania prawa jazdy na pojazd ciężarowy lub obsługę ciężkiego sprzętu, posady funkcjonariuszy policji i strażników więziennych, opiekunów zdrowia, osób pracujących z substancjami kontrolowanymi oraz posad związanych z materiałami niebezpiecznymi lub wybuchowymi. Szacuje się, że nieco mniej niż jedna trzecia stanowisk rządowych — około 14 000 z 48 000 — wciąż będzie wymagać testowania. Jednocześnie przepisy nadal podtrzymują, że bycie pod wpływem marihuany w trakcie pracy jest naruszeniem zasad służby cywilnej.

Michigan test marihuana
Test na THC

“Problem powiązany”

W lipcu komisja zajęła się również tym, co opisała jako ” problem powiązany”. Mianowicie poprzednie przepisy przewidywały, że osoby, które uzyskują wynik pozytywny testu na marihuanę w ramach procesu rekrutacji na stanowiska administracyjne, tracą możliwość zatrudnienia i są obciążane trzyletnim zakazem składania podań do innych agencji stanowych. Na mocy nowych przepisów, które przyjęła komisja, “osoba, która ma aktywną sankcję trzyletnią na podstawie wyniku pozytywnego na marihuanę z testu przedzatrudnieniowego na stanowisko niewyznaczone testem, może wnioskować o cofnięcie obowiązującej sankcji“.

Według informacji Detroit Free Press, w 2022 roku stan Michigan odmówił pracy 151 osobom, które dostały oferty zatrudnienia w administracji, po otrzymaniu pozytywnych wyników testów na marihuanę. Organizacja zwróciła uwagę na ten problem w lutym br., gdy stan borykał się z trudnościami w obsadzeniu wielu stanowisk. W wyniku tej zmiany w przepisach ponad 200 osób, które obecnie wykluczono z pracy w rządzie stanowym, może ponownie zyskać status kwalifikowanych kandydatów/tek. Wystarczy skontaktować się z odpowiednim urzędem.

Marihuana a finanse

W 2018 roku wyborcy w Michigan zatwierdzili legalizację marihuany rekreacyjnej, a legalna sprzedaż rozpoczęła się rok później. Następnie w 2021 roku prokurator generalny Michigan Dana Nessel przedstawiła opinię prawną innemu organowi stanowemu, argumentując, że mieszkańcy zwolnieni z pracy z powodu używania marihuany poza miejscem pracy wciąż mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych na mocy prawa.

Łączna sprzedaż marihuany rekreacyjnej i medycznej w lipcu przyniosła do budżetu Michigan niemal 277 milionów dolarów, bijąc rekord ustanowiony w poprzednim miesiącu. Stan nadal notuje rekordowe sprzedaże, a średni koszt marihuany utrzymuje się na niespotykanie niskim poziomie — cena uncji (ok. 28,35 grama) konopi indyjskich przeznaczonych do użytku rekreacyjnego wynosi teraz około 98 dolarów. W grudniu 2021 roku uncja kosztowała około 180 dolarów.

Dalsze działania stanu Michigan

Co więcej, urzędnicy stanowi przedstawili w międzyczasie inny projekt ustawy, która miałaby wprowadzić legalizację roślin i grzybów psychodelicznych pod warunkiem, że działania takie jak uprawa i rozprowadzanie substancji odbywać się będą “bez otrzymywania pieniędzy lub innych cennych świadczeń”. Dodatkowo, legislatorzy stanowi wezwali Kongres Stanów Zjednoczonych, Departament Obrony i Departament Spraw Weteranów do priorytetowego prowadzenia badań i inwestowania w mniej standardowe opcje leczenia, w tym psychodeliki, w terapii traumy wynikającej ze służby wojskowej.

michigan testy marihuana
Źródło: https://www.thompsoncoburn.com/insights/blogs/tracking-cannabis/post/2018-11-08/an-inside-look-into-the-latest-state-to-legalize-recreational-cannabis-michigan

Nikt już chyba nie zaprzeczy, że świat przechodzi właśnie rewolucję konopną. Coraz więcej instytucji jest zaangażowanych w prawodawstwo związane z konopiami pośrednio lub bezpośrednio. Ludzie zyskują coraz szerszy dostęp do produktów z dodatkiem konopnego kwiatostanu, a różne gałęzie przemysłu wykazują swoje zainteresowanie, np. budulcem czy tekstyliami konopnymi. Nie musimy chyba się przypominać, że pionierem konopnej rewolucji w Polsce jest Kombinat Konopny. Zajrzyjcie na naszą stronę, sprawdźcie produkty, poczytajcie bloga – jednym słowem (a właściwie trzema) dołączcie do rewolucji!

Autor: Emmanuel Kejos

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze