Gospodarka 16 lutego 2021

Rekordowa sprzedaż marihuany w Kolorado!

Coraz więcej pozytywnych sygnałów dotyczących branży konopnej na świecie: w jednym z amerykańskich stanów odnotowano przychody z legalnej marihuany na poziomie 2,2 miliarda dolarów w skali roku!

O rekordowym poziomie sprzedaży w stanie Kolorado doniósł tamtejszy serwis informacyjny “Denver Post”. Pandemia zakłóciła działanie wielu gałęzi handlu, ale w przypadku tej konopnej, w Kolorado, przyniosła niespotykany dotąd przychód na poziomie 2,2 mld dolarów w całym 2020 roku – o ćwierć miliarda więcej niż w roku poprzednim…

Jak wynika z danych opublikowanych przez stanową skarbówkę, wyraźny wzrost zysków ze sprzedaży medycznej marihuany wprost przekłada się na wysokość zebranych podatków. Za sam styczeń 2021 roku z tego tytułu władze stanowe pozyskały aż 35 milionów dolarów.

Zdaniem ekspertów analizujących rynek marihuany w Stanach Zjednoczonych, do tak znaczącego skoku sprzedaży doprowadziła… pandemia. Apteki pozostawały otwarte, przy jednoczesnym zamknięciu pubów, kin, restauracji czy sal koncertowych. Przestraszeni i zmęczeni pandemiczną atmosferą Amerykanie jeszcze chętniej sięgali po legalnie dostępną marihuanę, przy okazji pompując publiczny budżet, z którego finansowane są m.in. szkoły.

CZYTAJ TEŻ: Jak załatwić pozwolenie na uprawę konopi w przydomowym ogródku? [PORADNIK]

Pandemia “wymusiła” też inne korzystne dla branży konopnej rozwiązania. Z uwagi na konieczność pozostawania w domach, amerykańscy konsumenci w 2020 roku chętnie korzystali z dostaw marihuany prosto do drzwi.

W zależności od źródła analiz, szacuje się, że amerykański rynek legalnej marihuany wart jest od 80 do 130 miliardów dolarów, a prognozy te rosną z każdym rokiem.

Co ciekawe, Kolorado to jeden z mniej zaludnionych stanów w USA (5,6 mln mieszkańców). Przekładając tamtejsze liczby na realia polskie, gdyby sprzedaż marihuany była u nas legalna i opodatkowana, nadwiślański fiskus mógłby co roku liczyć na co najmniej… 11 miliardów złotych!

Trudno zrozumieć dlaczego rządzący Polską politycy nie sięgają po tak okazałe źródło finansowania państwa.

Autor: Łukasz Malina

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze