Uprawa Wszystkie wpisy 25 maja 2024

Przyszło pismo z KOWR? Nie ma się czego obawiać!

Jeśli siałeś/aś konopie w zeszłym roku i uzyskałeś/aś wpis do rejestru producentów konopi włóknistych to prawdopodobnie otrzymałeś/aś też list z KOWRU. 

Nie jest to nic strasznego, to po prostu coś na zasadzie ulotki informacyjnej przypominającej o terminach, obowiązkach, których to konopny entuzjasta musi przestrzegać.

Co znajduje się w liście?


1. Jeśli uzyskałeś już wpis do rejestru producentów włóknistych, ale nie zamierzasz nic zmieniać w swojej uprawie (masz ten sam materiał siewny, z tym samym certyfikatem i sadzisz dokładnie taką samą ilość w tym samym miejscu – nie musisz robić nic).

2. Jeśli zmienił się któryś z parametrów Twojej uprawy, czyli np. w zeszłym roku siałeś Futurę, ale w tym roku sadzisz Oriona, to konieczna będzie korekta Twojego wniosku. Należy pamiętać, że korekta jest bezpłatna, a link do niej znajdziesz tutaj: LINK DO DOKUMENTÓW

Co podlega zmianom, które należy zgłosić do KOWRU:

– siejesz inną odmianę,
– siejesz tę samą odmianę, lecz z nowym certyfikatem
– siejesz w innym miejscu,
– zmieniasz powierzchnię zasiewu (zarówno na plus jak i na minus).

Krótko mówiąc, jeśli zmieni się COKOLWIEK od ostatniej uprawy, należy powiadomić KOWR o tych zmianach nie później niż 14 dni, od momentu wejścia tych zmian w życie.


Co jeśli już wprowadziłeś/aś zmiany, ale zapomniałeś/aś wysłać aktualizacji wniosku? 

Czym prędzej wyślij aktualizację, aby uniknąć potencjalnej kary. Ten przepis jest jednak trochę martwy, gdyż wystarczy zdeklarować, że zmiana weszła w życie maksymalnie 14 dni przed wysłaniem aktualizacji wniosku. Pamiętaj aby wpisać odpowiednie daty w aktualizacji wniosku.

3. Jeśli z jakiegoś powodu zamierzasz zawiesić uprawę lub trwale wypisać się z rejestru producentów konopi włóknistych, pamiętaj, aby złożyć odpowiednią aktualizację maksymalnie w 30 dni do momentu zakończenia uprawy w danym roku.

Co to tak naprawdę znaczy? Przecież większość z nas uprawia te rośliny w sezonie trwającym od kwietnia do listopada. Co jeśli podjąłeś/aś decyzję o tym, że nie będziesz w tym roku sadzić konopi, ale decyzja zapadła dopiero w maju lub czerwcu? Nic, po prostu wysyłasz wtedy wniosek o usunięcie / zawieszenie działalności, bo dopiero wtedy zadecydowałeś/aś o zawieszeniu uprawy / wypisie z rejestru.

Wersja tl;dr: “Jeśli siałeś/aś rok temu, a w tym roku się rozmyśliłeś i nie siejesz, to zgłoś to do KOWRU, jak siałeś/aś, ale teraz siejesz co innego (lub/i) w innym miejscu to zgłoś to do KOWRU, jak siejesz to samo, w takiej samej ilości, w tym samym miejscu, to nie musisz zgłaszać nic nowego do KOWRU”.

Sprawdź nasz kwalifikowany materiał siewny z certyfikatem, który jest niezbędny
do poprawnego zgłoszenia wniosku o legalną uprawę konopi włóknistych:

Autor: Bartek Święcicki

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze