Kannabinoidy Wszystkie wpisy 27 maja 2025

Nie pal spliffów, tylko jointy – dlaczego eliminacja tytoniu jest kluczowa?

Na samym początku zagramy w otwarte karty – w Kombinacie Konopnym nie popieramy palenia jako metody przyjmowania kannabinoidów. Jesteśmy jednak również realistami i wiemy, że bez względu na to, jak wiele razy podkreślimy negatywne skutki palenia, zawsze będzie istnieć grupa osób, która będzie przyjmować kannabinoidy właśnie w ten sposób. Dlatego jeśli już musisz palić, pozwól nam przynajmniej pokazać Ci, jak ograniczyć szkody – i dlaczego eliminacja tytoniu ze skręta to sprawa priorytetowa dla Twojego zdrowia, nawet jeśli całkowite zrezygnowanie z palenia jest dla Ciebie bardzo ciężkie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o najbezpieczniejszej spośród wziewnych metod przyjmowania kannabinoidów, sprawdź nasz artykuł o waporyzacji CBD – poradnik dla początkujących. Waporyzacja eliminuje większość szkodliwych substancji powstających podczas spalania i jest znacznie bezpieczniejsza dla płuc niż jakiekolwiek palenie, natomiast warto pamiętać, że najbezpieczniejsze jest zdecydowanie karmienie płuc tlenem, a nie parami i dymem. 😉

kwiatostan-enectarol
Kwiaty z Kombinatu – susz CBG, którego zdecydowanie nie warto bezcześcić dodatkiem tytoniu.

Joint, spliff, blunt – jakie są różnice?

Zanim przejdziemy do meritum, wyjaśnijmy sobie podstawowe różnice między trzema najpopularniejszymi formami skrętów. Te terminy są często używane zamiennie, co prowadzi do nieporozumień.

Joint – to skręt zawierający wyłącznie susz konopny, zawinięty w cienkie bletki (najczęściej z konopi, ryżu lub celulozy). Nie zawiera tytoniu ani żadnych innych dodatków. Używa się do niego filtra lub tipa.

Spliff – to mieszanka suszu konopnego z tytoniem, zawinięta w identyczne bletki jak joint. To właśnie spliff jest najpopularniejszą formą palenia konopi w Polsce i całej Europie.

Blunt – to skręt zawierający wyłącznie susz konopny, ale zawinięty w grube owijki z liści tytoniu (tzw. blunt wrap) lub specjalnych bletek konopnych. Blanty są często znacznie większe od jointów i spliffów.

Kluczowa różnica, na której skupimy się w tym artykule, dotyczy obecności tytoniu. W jointach go nie ma, jest obecny w spliffach i bluntach. I właśnie ta różnica ma ogromne znaczenie dla Twojego zdrowia.

Można powiedzieć, że jest jednak jeden Spliff którego możemy z całym sercem polecić, a jest to gazeta konopna, którą wydawał Maciek przed założeniem Kombinatu Konopnego. 🙂

Dlaczego Europa pali spliffy, a Ameryka jointy?

Różnice w preferencjach palenia między kontynentami nie są przypadkowe. W Europie zdecydowanie dominują spliffy, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych preferowane są jointy i blanty. Dlaczego?

Czynniki ekonomiczne i kulturowe

W krajach europejskich, gdzie konopie przez lata były trudniej dostępne i droższe, mieszanie z tytoniem stało się sposobem na “rozcieńczenie” kosztownego materiału. Europejczycy traktowali palenie czystej marihuany jako marnotrawstwo – lepiej było dodać trochę tytoniu i wydłużyć sesję.

Badania pokazują znaczące różnice regionalne: w Europie aż 86-90% użytkowników miesza konopie z tytoniem, podczas gdy w USA i Kanadzie robi to jedynie 22-38% palaczy [1]. W USA, gdzie kampanie antynikotynowe były prowadzone od dekad, konsumenci mogli być bardziej świadomi szkodliwości palenia tytoniu, aczkolwiek nie musi to mieć decydującego znaczenia w kontekście “kultury palenia” ludzi z Ameryki.

Tytoń vs konopie

Przejdźmy do faktów. Dym tytoniowy zawiera ponad 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych [2]. Nie ustalono żadnego bezpiecznego poziomu narażenia na dym tytoniowy – każda ilość jest szkodliwa.

Różnice w składzie dymu – fakty bez upiększania

Zacznijmy od jasnego stwierdzenia: spalanie jakiejkolwiek materii roślinnej jest szkodliwe dla zdrowia. Zarówno dym tytoniowy, jak i konopny zawierają substancje rakotwórcze i toksyczne. Różnica leży głównie w ich ilości i dodatkowych składnikach.

Dym tytoniowy zawiera [2]:

  • Nikotynę – substancję silnie uzależniającą
  • Ponad 40 potwierdzonych kancerogenów
  • Tlenek węgla, cyjanowodór, amoniak, aceton
  • Substancje chemiczne dodawane podczas produkcji papierosów

Dym konopny także zawiera szkodliwe substancje, natomiast istnieją różnice, które przemawiają na jego korzyść:

  • Brak nikotyny (brak fizycznego uzależnienia)
  • Mniej dodatków chemicznych (o ile susz pochodzi ze sprawdzonego źródła)
  • Zawiera kannabinoidy, które mają naukowo potwierdzone właściwości prozdrowotne

Co pokazują badania porównawcze?

Badanie opublikowane w “Harm Reduction Journal” wykazało, że kannabinoidy obecne w dymie konopnym mogą faktycznie chronić przed działaniem kancerogenów [3]. THC hamuje aktywność enzymu cytochrom P4501A1, który przekształca pro-kancerogeny w aktywne kancerogeny.

Z kolei wieloletnie badanie przeprowadzone przez University of California San Francisco na ponad 5000 dorosłych pokazało, że nisko- lub umiarkowane palenie konopi jest mniej szkodliwe dla płuc niż palenie tytoniu [4].

Szkodliwość spliffów – co dzieje się w Twoich płucach?

Gdy palisz spliffa, łączysz negatywne efekty spalania roślin z dodatkowymi szkodami powodowanymi przez tytoń. To podwójne uderzenie w Twoje zdrowie.

Nikotyna + kannabinoidy = zwiększone ryzyko

Nikotyna zawarta w tytoniu:

  • Powoduje natychmiastowe uzależnienie fizyczne
  • Zwęża naczynia krwionośne, utrudniając transport tlenu
  • Zwiększa częstość akcji serca i ciśnienie krwi
  • Nasila stany zapalne w organizmie

Gdy palisz spliffa, wdychasz jednocześnie szkodliwe substancje z dwóch źródeł – zarówno ze spalanych konopi, jak i z tytoniu. To podwójne obciążenie dla organizmu.

Sposób palenia pogarsza sprawę

Palacze spliffów często:

  • Wdychają głębiej i zatrzymują dym dłużej w płucach
  • Palą wolniej, przedłużając ekspozycję na szkodliwe substancje

Wszystko to sprawia, że osadzanie się substancji smolistych i toksyn w płucach jest jeszcze większe niż przy paleniu samych papierosów.

kwiaty-z-kombinatu
Jeśli nie jesteśmy w stanie zrezygnować z wziewnej drogi dostarczania organizmowi kannabinoidów, w pierwszej kolejności warto spróbować przekonać się do waporyzacji, która jest znacznie bezpieczniejsza i mniej szkodliwa niż palenie.

Jointy – dlaczego “czyściochy” to lepszy wybór?

Jeśli już musisz palić, joint jest zdecydowanie mniej szkodliwą opcją niż spliff. Dlaczego?

Brak nikotyny = brak uzależnienia fizycznego

Konopie same w sobie nie powodują fizycznego uzależnienia porównywalnego z nikotynowym. Część grupy użytkowników może rozwinąć psychiczne uzależnienie, ale objawy odstawienia nie są najczęściej aż tak drastyczne niż w przypadku tytoniu, gdy “parcie” na zapalenie jest niesamowicie duże.

Lepsze wykorzystanie właściwości leczniczych

Kannabinoidy obecne w konopiach mają udowodnione właściwości terapeutyczne:

  • Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne
  • Łagodzenie lęku i stresu
  • Wspomaganie snu

Dodawanie tytoniu do konopi znacząco zwiększa szkodliwość palenia – wprowadzamy masę dodatkowych toksyn, jednocześnie niwelując część potencjalnych korzyści kannabinoidów. To jak dodawanie trucizny do substancji, która może mieć pewne właściwości terapeutyczne.

Mniejsza częstotliwość i intensywność palenia

Badania wskazują, że użytkownicy konopi generalnie palą rzadziej niż palacze papierosów [5]. Podczas gdy przeciętny palacz może wypalić 10-20 papierosów dziennie, użytkownicy konopi zazwyczaj sięgają po nie sporadycznie. Ta różnica w ekspozycji ma kluczowe znaczenie dla zdrowia płuc.

smakowe-bletki-są-bardziej-szkodliwe-niz-czyste-niebielone
Smakowe bletki zawierają więcej sztucznych dodatków oraz aromaty, które mogą podnosić atrakcyjność doznań z palenia. Są natomiast bardziej szkodliwe dla naszego organizmu niż bibułki niebielone i niearomatyzowane.

Redukcja szkód – jak bezpieczniej korzystać z konopi?

Jeśli zdecydowałeś się na palenie konopi, oto kilka zasad redukcji szkód:

1. Eliminuj tytoń całkowicie

Nigdy nie mieszaj konopi z tytoniem. Jeśli chcesz “rozcieńczyć” susz ze względów ekonomicznych, użyj:

  • Suszu CBG lub CBD
  • Spróbuj palić mniejsze ilości (świetnym ekonomicznym rozwiązaniem jest tu właśnie waporyzacja).

2. Używaj filtrów węglowych

Filtry z węglem aktywnym pochłaniają część szkodliwych substancji smolistych i niektóre toksyny. Nigdy nie używaj filtrów papierosowych – są zaprojektowane dla tytoniu i mogą blokować część kannabinoidów, przepuszczając jednocześnie drobne szkodliwe cząsteczki.

3. Wybieraj jakościowe bletki

Bletki konopne, z papieru ryżowego lub niebielonej celulozy palą się w wydzielający mniej toksyn sposób, niż te z dodatkami lub bielone. Unikaj bletek z dodatkami smakowymi.

4. Rozważ alternatywy

Waporyzacja pozostaje najbezpieczniejszą metodą wziewną. Eliminuje znaczną część szkodliwych substancji z dymu powstającego w procesie zwykłego spalania, zachowując w parze kannabinoidy i terpeny.

Susz CBG – ręczny zbiór i bezkompromisowa jakość

Skoro już rozmawiamy o zdrowszych wyborach, czas przedstawić Wam nasz susz CBG – kwiaty z Kombinatu. Dlaczego warto postawić na sprawdzony produkt właśnie od nas?

Naturalna uprawa bez chemii

Nasze kwiaty CBG uprawiane są naturalnie, bez pestycydów i sztucznych nawozów. Są ręcznie zbierane, jest to produkt prawdziwie PREMIUM.

Bogaty profil kannabinoidów

Nasz susz zawiera nie tylko CBG, ale także pełne spektrum innych kannabinoidów, terpenów i flawonoidów, w tym także sporą zawartość CBD. Dzięki efektowi anturażu wszystkie te związki działają synergicznie, potęgując swoje pozytywne właściwości.

CBG – kannabinoid o unikalnych właściwościach

Kannabinol CBG nazywany jest “matką wszystkich kannabinoidów” ze względu na to, że inne kannabinoidy powstają z jego dalszych przekształceń. Ma on szczególnie interesujące właściwości:

  • Silne działanie przeciwbakteryjne (skuteczniejsze niż niektóre antybiotyki!)[9]
  • Potencjał neuroprotektywny – może chronić komórki nerwowe [8]
  • Działanie przeciwzapalne bez psychoaktywnych efektów [10]

Podsumowanie – Twoje zdrowie, Twój wybór

Jeśli już musisz palić, pal jointy, nie spliffy czy blunty. Eliminacja tytoniu to najprostszy sposób na znaczące ograniczenie szkód dla Twojego zdrowia. Pamiętaj:

  • Tytoń zawiera ponad 40 kancerogenów i powoduje silne uzależnienie
  • Spalanie jakiejkolwiek materii roślinnej jest w mniejszym bądź większym stopniu szkodliwe
  • Waporyzacja pozostaje najbezpieczniejszą opcją wziewną – sprawdź nasz mini-poradnik o waporyzacji

W końcu, niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, postaw na sprawdzoną jakość. Nasz susz CBG to gwarancja czystego, przebadanego produktu bez dodatków chemicznych i pestycydów.

A jeśli masz trochę chęci i samozaparcia, to możesz spróbować uprawiać takie “ładne kwiatki” we własnym zakresie, kupując nasiona Enectarolu.

A tutaj znajdziesz instrukcję, jak od A do Z legalnie założyć konopny ogródek!


(Bartek Święcicki)

Źródła:

  1. International Tobacco Control 4CV Survey (2018) – “International differences in patterns of cannabis use among adult cigarette smokers”. ScienceDirect
  2. British Medical Journal – “Comparing cannabis with tobacco: Smoking cannabis, like smoking tobacco, can be a major public health hazard”. BMJ 2005
  3. Melamede R. “Cannabis and tobacco smoke are not equally carcinogenic”. Harm Reduction Journal, 2005
  4. Pletcher M. et al. “Marijuana Shown to Be Less Damaging to Lungs Than Tobacco”. UCSF Study, 2012
  5. American Lung Association – “Marijuana and Lung Health”.
  6. Lucas CJ, Galettis P, Schneider J. “The pharmacokinetics and the pharmacodynamics of cannabinoids”. British Journal of Clinical Pharmacology, 2018
  7. European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction (EMCDDA). Cannabis use frequency data Europe 2022
  8. Antioxidant and Neuroprotective Effects Induced by Cannabidiol and Cannabigerol, PMC 2020
  9. In Vitro and Clinical Evaluation of Cannabigerol (CBG) Produced via Yeast Biosynthesis: A Cannabinoid with a Broad Range of Anti-Inflammatory and Skin Health-Boosting Properties
  10. Cannabigerol (CBG): A Comprehensive Review of Its Molecular Mechanisms and Therapeutic Potential

W Kombinacie Konopnym wierzymy w świadome wybory oparte na rzetelnej wiedzy. Jeśli masz pytania o nasze produkty lub potrzebujesz porady – napisz do nas!

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najnowszy
Najstarszy Najwięcej głosów
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze