Prawo Uprawa Wszystkie wpisy 20 października 2023

Konopie GMO z 0% THC?

Jak możemy przeczytać w artykule na portalu cannareporter.eu, Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zatwierdził uprawę nowej odmiany konopi przemysłowych. „Zaprojektowana” i opracowana przez Growing Together Research Inc. roślina praktycznie nie zawiera THC i jest genetycznie zmodyfikowaną odmianą (GMO). Czy będzie to przełomowy moment dla przemysłu konopnego w USA? Zapraszamy do lektury.

Ograniczanie ryzyka: znaczenie 0% THC w konopiach

Growing Together Research Inc., firma zajmująca się innowacjami w rolnictwie, zdołała stworzyć odmianę konopi przeznaczoną do celów przemysłowych o zawartości THC wynoszącej 0%. Taka „bezpieczna” odmiana stanowi istotny przełom dla amerykańskich rolników, ponieważ eliminuje ryzyko związane z tzw. gorącymi uprawami, czyli takimi, w których istnieje możliwość przekroczenia w uprawianym surowcu dozwolonej prawnie zawartości THC. W konsekwencji uprawy odmian zawierających THC mogą prowadzić do komplikacji prawnych i strat finansowych dla rolników. Zatem konopie o zawartości THC wynoszącej 0% mogą być rozwiązaniem tego problemu – eliminujemy wówczas obawy o przypadkowe uprawy naruszające przepisy prawne.

Wielka-Brytania-zbada-ekologiczny-i-gospodarczy-potencjał-konopi-KOMBINAT-KONOPNY
A to nasze Kombinatowe konopie – w 100% naturalne, bez genetycznych modyfikacji.

Ocena i zatwierdzenie nowej odmiany

Służba Inspekcji Zdrowia Roślin i Zwierząt (APHIS) przy Departamencie Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) przeprowadziła staranny proces oceny genetycznie zmodyfikowanych konopi przemysłowych, aby określić ich bezpieczeństwo i potencjalne wykorzystanie. Głównym zmartwieniem agencji było to, czy zmodyfikowana odmiana nie będzie stanowić większego ryzyka jako chwast w porównaniu do innych odmian konopi.

W odpowiedzi Growing Together dostarczyło szczegółowe informacje, podkreślając całkowity brak THC w roślinie. Najwidoczniej ta cecha odmiany przekonała agencję o bezpieczeństwie rośliny i jej potencjale do transformacji przemysłu konopnego. Co więcej, w liście do Bernadette Juarez, zastępcy administratora APHIS, Growing Together stwierdziło, że zmodyfikowana odmiana konopi nie stanowi wysokiego ryzyka dla upraw jako chwast, co zwalnia ją z regulacji na mocy ustawy o ochronie roślin.

Przyszłość upraw

Dzięki zatwierdzeniu przez USDA i eliminacji niepewności związanych z poziomem THC w konopiach przemysłowych, nowa odmiana może otworzyć drzwi do bezpieczniejszej i bardziej zyskownej przyszłości rolników w Stanach Zjednoczonych. Osiągnięcie Growing Together nie tylko odpowiada na niektóre z wyzwań, przed jakimi stają rolnicy, ale także może być zapowiedzią nowej ery innowacji i zrównoważonego rozwoju w amerykańskim rolnictwie.

Tak to widzą niektórzy obserwatorzy branży konopnej w USA. Jak widzimy to w Kombinacie? My preferujemy surowce w 100% naturalne, bez potrzeby ich modyfikacji w laboratoriach. Wychodzimy z założenia, że skoro konopie produkują THC, to do czegoś ono jednak służy.

W związku z tym optujemy za zmianą przepisów prawnych i podniesieniem dopuszczalnej granicy zawartości THC w roślinie do np. do optymalnego 1%. Takie działania są coraz szerzej spotykanym trendem, więc uważamy, że genetyczna modyfikacja roślin, by ominąć obowiązujące prawodawstwo, nie jest drogą, którą chcielibyśmy podążać. Jeśli chcecie przekonać się, jak sprawdzają się surowce w pełni naturalne, to zajrzyjcie do naszego sklepu i wybierzcie coś dla siebie 🙂

Emmanuel Kejos

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze