Gospodarka Kannabinoidy 4 lutego 2021

GW Pharma sprzedana za 7,2 mld dolarów! Leki na bazie konopi podbiją świat?

W środę branże konopną i farmaceutyczną połączył elektryzujący news. Notowany na NASDAQ irlandzki potentat Jazz Pharmaceuticals potwierdził, że zakup brytyjskiej GW Pharma staje się faktem.

O rekordowej transakcji donoszą zagraniczne portale konopne i duże agencje informacyjne. – Epidiolex firmy GW Pharma, pierwszy lek na bazie marihuany, który został zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych, wygenerował w zeszłym roku sprzedaż na poziomie ponad 500 milionów dolarów dla brytyjskiej firmy. Analitycy spodziewają się, że sprzedaż wkrótce przekroczy 1 miliard USD – informuje Reuters.

Według komentatorów sytuacji na rynkach finansowych, zakup GW Pharma przez firmę kojarzoną głównie z rynkiem farmaceutycznym to wyraźny sygnał dla branży konopnej, że przestaje być traktowana jak “ubogi krewny” i zaczyna wchodzić do gry o największe wpływy na równi z producentami wyrobów dostępnych tylko w aptekach.

Sprawdź: Czy będzie nowa emisja akcji Kombinatu Konopnego?

Nie bez znaczenia jest też fakt, że GW Pharma udostępni potentatowi farmaceutycznemu wszystkie swoje badania nad kolejnymi konopnymi lekami, co może przyczynić się do ich jeszcze szybszego upowszechnienia. Wśród eksperymentalnych leków na bazie konopi są m.in. te na:

– stwardnienie rozsiane,

– uszkodzenia rdzenia kręgowego,

– wczesne stadia autyzmu oraz schizofrenii.

Domknięcie sensacyjnej transakcji, według zapowiedzi przedstawicieli obu firm, ma nastąpić już w drugim kwartale tego roku.

Autor: Łukasz Malina

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze