Gospodarka Uprawa 3 stycznia 2022

Dopłaty do uprawy konopi włóknistych w latach 2023-2027 – znamy stawki!

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Dopłaty obejmą także uprawę konopi włóknistych. Jak prezentują się stawki?

Niestety, wieści dla konopnych rolników nie malują się w różowych barwach. Nowy plan zakłada, że przez 4 lata konopni rolnicy otrzymają tylko 0,5 mln euro dopłat łącznie. Referencyjna stawka dopłat do hektara ustalona została przy założeniu rocznego areału na poziomie 3300 ha i wynosi raptem 29 euro. Warto przypomnieć, że w samym 2019 roku w całej Polsce obsiano ponad 3 tys. hektarów konopi. Jeśli w 2022 trend zasiewów dalej będzie wzrostowy, oznaczać to będzie dalszy spadek wysokości dopłat.

dopłaty
źródło: politykainsight.pl

Sam plan wygląda, jakby był spisany „na kolanie” – co więcej wydaje się, że osoby, które go zatwierdzały, nie zapoznały się nawet z danymi zasiewu konopi w Polsce z poprzednich lat. Wszystko to możemy skwitować smutnym: „i co zrobisz, jak nic nie zrobisz…”.

Chcielibyśmy patrzeć w przyszłość z nadzieją, że Polska stanie się tą wyśnioną konopną potęgą, o której wszyscy mówią. Patrząc jednak realnie na obecne regulacje i podejście rządzących – zamiast przewodzić w peletonie, w najbliższych latach będziemy oglądać plecy pozostałych. Z drugiej strony niższy wymiar dopłat uzupełniających może mieć pozytywny, poboczny skutek, eliminując z grona konopnych rolników osoby siejące wyłącznie dla dopłat.

Autor: Bartek Święcicki

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze