Prawo Uprawa 16 lutego 2022

Czy można uprawiać konopie włókniste na działce ROD?

Działki ROD wciąż są bardzo popularnym miejscem do aktywnego spędzania wolnego czasu. Praca przy kwiatowych rabatach cieszy oko, a własnoręcznie uprawiane warzywa smakują bez porównania lepiej niż te zakupione w markecie. Czy pasjonaci konopi także mogą się realizować w obrębie terenu Rodzinnych Ogródków Działkowych?

Jak możecie się domyślić, niestety i tu polskie państwo nie jest przychylne konopiom. Do wyjaśnienia stanowiska włodarzy ROD posłużymy się argumentacją zasięgniętą z samego źródła, czyli strony Polskiego Związku Działkowców. Sprawa została przedstawiona na przykładzie użytkownika działki, który na wiosnę 2021 postanowił zgłosić uprawę konopi włóknistych właśnie na terenie ROD.

Analiza prawników PZD była jednoznaczna: na działkach ROD nie jest możliwa uprawa konopi włóknistych. Za jeden z argumentów przytacza się paragraf 57 regulaminu ROD, który mówi, że:

„w ROD obowiązuje całkowity zakaz uprawy maku oraz innych roślin, których uprawa jest zakazana na terenie Rzeczpospolitej Polskiej”.

No świetnie, tyle że po uzyskaniu odpowiedniej zgody w urzędzie gminy, uprawa konopi włóknistych wcale zakazana nie jest, więc tego argumentu kompletnie nie rozumiemy.

W dalszej części uzasadnienia możemy przeczytać także, że:

(…) osoby upoważnione przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do kontroli są uprawnione do:

• wejścia na grunty, na których prowadzone są uprawy konopi włóknistych oraz dojścia do tych gruntów przez inne nieruchomości,

• kontroli dokumentów uprawniających do prowadzenia uprawy konopi włóknistych,

• żądania wyjaśnień od prowadzącego uprawy konopi włóknistych”

Sądzimy, że właśnie tu jest „pies pogrzebany”. Kontrole z urzędu zazwyczaj kojarzą się problemami, a to jest ostatnia rzecz potrzebna do szczęścia zarządcom ogródków działkowych. Przeciętny administrator ROD raczej nie ma pojęcia (bo i skąd), że w większości przypadków taka kontrola to tylko formalność polegająca najczęściej na jednorazowym sprawdzeniu dokumentów i ewentualnym pobraniu rośliny do badań czy też zrobieniu zdjęcia poletka.

„Nie jest trudno zauważyć, że obowiązujące przepisy nakładają na uprawę konopi włóknistych wiele dodatkowych obostrzeń, co może przysporzyć trudności i kłopotów Zarządowi ROD oraz innych działkowcom, ocenia Polski Związek Działkowców”.

Ten cytat chyba najlepiej podsumowuje podejście PZD do konopi na działkach, które jest niestety jednoznacznie negatywne.

(Bartek Święcicki)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Adam
Adam
3 miesięcy temu

Zgłaszam uprawę do Urzędu Miasta, że na swojej działce (akurat mam ROD) będe uprawiać konopie siewne. Urzędników raczej nie obchodzi, czy to ROD czy nie. I tyle. Swoim sąsiadom działkowiczom się nie chwalę, a uprawę trzymam np. w tunelu foliowym. 😉

Maciej Kowalski
Maciej Kowalski
3 miesięcy temu
Odpowiedź do  Adam

„Na swojej działce” – niezupełnie, bo jeśli dobrze rozumiemy funkcjonowanie ROD, to działkowcy nie są właścicielami działek – czyli nie „na swojej działce”…

Janusz
Janusz
3 miesięcy temu
Odpowiedź do  Adam

Urząd Miasta nie wyda zgody bez uzyskania opinii właściciela ziemi a w tym przypadu jest Polski Związek Diałkowców, to że zasiadają tam stare grzyby bez jakiejkolwiek wiedzy o konopi wlóknistej to inna sprawa.

Jakub
Jakub
3 miesięcy temu

Po wykupieniu „owej działki” można ją już nazwać „swoją” posiadając umowy kupna sprzedaży. Stajemy się wtedy właścicielem.

Podobne wpisy