Kannabinoidy Wszystkie wpisy 2 marca 2023

2022 rekordowy pod względem badań nad marihuaną!

Ponad 4300 badań nad marihuaną zostało opublikowanych na świecie w 2022 roku. Jest to rekordowa liczba w porównaniu z poprzednimi latami (wg amerykańskiej organizacji NORML).

Aktywiści działający na rzecz powszechnego dostępu do marihuany dokonali analizy słów kluczowych na stronach amerykańskiej Narodowej Biblioteki Medycznej (National Library of Medicine) oraz PubMed.gov. W ten sposób odnaleziono ponad 4,3 tys. badań poświęconych marihuanie na całym świecie w przeciągu ostatniego roku. Na stronie PubMed.gov, gdzie możecie znaleźć szeroki dostęp do literatury z dziedziny biomedycyny i nauk przyrodniczych, można aktualnie wyszukać ponad 42,5 tys. naukowych artykułów związanych z tematami konopnymi. Jak podaje NORML, od 2010 roku naukowcy opublikowali ponad 30 tys. zrecenzowanych prac dotyczących marihuany, rok do roku zwiększając ich liczbę.

Wzmożone badania

Większość z tych prac omawia terapeutyczny potencjał rośliny. Publikacja z 2018 roku (1) oceniająca trendy w badaniach poświęconych medycznej marihuanie wskazuje, że nastąpił dziewięciokrotny wzrost liczby zrecenzowanych badań w porównaniu do 2000 roku. Dla kontrastu możemy zaznaczyć, że w latach 80. XX wieku naukowcy opublikowali mniej niż dwa tysiące prac w tym temacie.

Organy medyczne i regulacyjne od zawsze podkreślały, że przed rekomendacją szerokiego dostępu do marihuany, potrzebują one więcej dowodów na jej skuteczne medyczne zastosowanie, np. w takich przypadłościach jak zespół stresu pourazowego (PTSD) czy bóle chroniczne. Komentując stanowisko wspomnianych organów, zastępca dyrektora NORML, Paul Armentano, stwierdził, że pomimo ciągłego sceptycyzmu marihuana w ostatnich latach leży w obszarze wzmożonego zainteresowania naukowego, co przekłada się na coraz lepsze zrozumienie rośliny jako całości, jej aktywnych związków i mechanizmu ich działania oraz wpływu konopi na użytkowników i społeczeństwo.

Armentano dodaje również, że naszedł czas, by politycy przestali oceniać marihuanę przez pryzmat tego, czego jeszcze o niej nie wiemy, a zaczęli merytoryczną rozmowę na podstawie faktów i badań oraz wprowadzanie reform dostosowanych do aktualnego stanu wiedzy i zapotrzebowania. Pod koniec 2022 roku prezydent Biden podpisał ustawę rozszerzającą zakres badań nad marihuaną i kannabidiolem (The Medical Marijuana and Cannabidiol Reserach Expansion Act), która ułatwia naukowcom pracę nad potencjalnymi terapeutycznymi zaletami stosowania marihuany.

badania konopie
Wysokiej jakości susz CBD, którego używamy do produkcji naszych wyrobów zielarskich do złudzenia przypomina marihuanę. Jest to efekt wytężonych prac badawczych z naszym włoskim partnerem biznesowym.

Badania nad marihuaną w Wielkiej Brytanii

Po historycznych zmianach w legislacji amerykańskiej czołowe firmy z brytyjskiej branży konopnej również wezwały krajowe władze do podobnych działań, podkreślając, że rodzimy rynek ma szansę zostać światowym liderem. Wystarczy tylko ułatwić firmom inwestycje w rozwój i badania nad marihuaną.

Wielka Brytania póki co pozostaje w tyle za takimi krajami jak: Kanada, Izrael czy Australia, gdzie władze przeznaczają fundusze na badania nad medycznym zastosowaniem marihuany oraz randomizowane kontrolowane badania kliniczne (randomised control trials, RCT), które w świecie naukowym uważane są za najwyższy standard.

Podczas swojego wystąpienia w parlamencie 20 grudnia 2022 roku minister zdrowia Will Quince poinformował opinię publiczną, że Agencja ds. Regulacji Produktów Medycznych i Zdrowotnych (the Medicines and Healthcare products Regulatory Agency, MHRA) zarejestrowała 20 wykonanych badań klinicznych RCT dla produktów medycznych na bazie marihuany, które odbyły się w UK. 13 badań było w trakcie trwania.

Większość z tych prac dotyczyła licencjonowanych leków, w tym Sativexu i Epidyolexu. Dodatkowo MHRA ma zatwierdzić duże badanie kliniczne dla firmy Celadon Pharmaceuticals, gdzie planuje się przebadanie działania marihuany na próbie do 5 tys. pacjentów cierpiących na chroniczny ból niezwiązany z chorobą nowotworową. Wniosek jest już na ostatniej prostej do realizacji.

Ponadto badania statystyczne przeprowadzone przez Krajowy Rejestr Pacjentów Leczonych Marihuaną Medyczną (UK Medical Cannabis Registry) w ramach projektu Twenty21 pokazują, że już tysiące pacjentów korzysta z medycznej marihuany dzięki receptom uzyskanym w prywatnych gabinetach.

Jak wyglądają liczby w Polsce?

Marihuana medyczna jest u nas dostępna na receptę od 5 lat. Agnieszka Teodoru z fundacji CannMedica podaje statystyki: w 2020 roku ponad 4,1 tys. osób prowadziło oficjalną terapię z wykorzystaniem związków konopi. Analitycy z Prohibition Partners szacują, że w tym roku liczba ta może wynosić już 9,2 tys. pacjentów. Takie cyfry plasują Polskę w czołówce europejskiego rynku medycznej marihuany.

Biorąc pod uwagę powyższe liczby, skandalicznym pozostaje fakt, że dalej musimy importować medyczną marihuanę z Niemiec, czy Kanady zamiast produkować ją u siebie na miejscu. Otwarcie produkcji w Polsce dla prywatnych podmiotów = setki nowych miejsc pracy. Kiedy rządzący wreszcie to pojmą?

W oczekiwaniu na połączenie kropek przez podejmujących najważniejsze decyzje zapraszamy na konopne zakupy do naszego sklepu 😉

Autor: Emmanuel Kejos

Źródła:

[1] Yulia Treister-Goltzman, Tamar Freud, Yan Press, Roni Peleg, Trends in Publications on Medical Cannabis from the Year 2000 [2018]

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najnowszy
Najstarszy Najwięcej głosów
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze