Gospodarka Uprawa Wszystkie wpisy 6 kwietnia 2023

Włókno konopne – co warto o nim wiedzieć?

Włókno konopne jest w użyciu od wieków. Używano go do produkcji tekstyliów, ubrań, przędzy, lin, sznurów, materiałów budowlanych, papieru, a nawet lontów do dynamitu! Charakterystyczne cechy tego surowca to wytrzymałość i wielofunkcyjność. Jest również przyjazny środowisku, ponieważ uprawy konopi wymagają minimalnego użycia wody i nawozów, by przynieść zadowalające zbiory.

Ostatnie lata to renesans w przemysłowym wykorzystaniu włókien konopnych. W tym artykule opiszemy skąd to ożywienie, przedstawimy krótką historię użytkowania włókien, ich rolę w ostatnich latach oraz postaramy się wyjaśnić, jaki potencjał gospodarczy i ekonomiczny mają włókna konopne.

Krótka historia włókna konopnego

Już starożytne cywilizacje poznały się na zaletach tego surowca. Wytwarzano wtedy konopną odzież, liny i inne tekstylia. W czasie rewolucji przemysłowej konopie były popularnym źródłem włókna wykorzystywanego do produkcji m.in. papieru czy żagli. Niestety dwudziesty wiek przyniósł niespotykaną wcześniej kryminalizację używania konopi, a pojawienie się włókien syntetycznych dodatkowo osłabiło pozycję rośliny. W ostatnich latach obserwujemy jednak boom na konopny surowiec ze względu na jego zalety użytkowe, przyjazność środowisku i wartość ekonomiczną.

Konopne kraje

Konopie uprawiano, a ich włókien używano od wieków w wielu różnych krajach świata. Do krajów najbardziej zainteresowanych konopiami należą:

  • Chiny – największy producent konopi na świecie. Posiadają długą historię używania włókna konopnego do produkcji m.in. wyrobów włókienniczych;
  • Indie – posiadają bogatą tradycję używania włókna do wyrobu m.in. ubrań i lin;
  • Kanada – jeden z głównych producentów konopi. Kwitnie tutaj przemysł konopny, głównie w branży włókienniczej;
  • Holandia – kraj z długą historią upraw konopnych, który jest znany z produkcji wysokiej jakości włókna dostarczanego wielu branżom, głównie włókienniczej;
  • Stany Zjednoczone – ważny gracz rynku z szybko rosnącym rynkiem produktów z włókna konopnego;
  • Francja – w tym kraju od wieków uprawia się konopie, których włókno wykorzystuje się włókienniczym. Konopie używane są tu również w celach medycznych. W XX wieku wykorzystanie konopi zmalało z powodu wejścia na rynek włókien syntetycznych. W ostatnich latach widać ponowy wzrost upraw, co wiąże się głównie z przyjaznym środowisku procesem wytwarzania produktów konopnych;
  • Niemcy – podobnie jak we Francji, konopie znane są tutaj od lat. Korzystano z nich przy produkcji tekstyliów, lin, papieru, ale także w celach medycznych. Po okresie zmniejszonego zainteresowania tym surowcem ostatnie lata to spory wzrost upraw i wykorzystania konopi;
  • Rumunia – konopie znane od wieków i wykorzystywane do produkcji włókienniczej. Również w celach medycznych. Ten sam trend zmniejszenia i wzrostu upraw co we Francji i Niemczech.

Inne kraje, które również rozwinęły przemysł konopny to Ukraina, Rosja i Włochy. Włókna konopne były produkowane i przetwarzane na całym świecie mniej więcej do lat 30. XX w., kiedy doszło do demonizacji konopi i wprowadzenia zakazów upraw i użytkowania. Mamy nadzieję, że niedługo i my sami będziemy mogli wpisać się na listę krajów będących w czołówce jeśli chodzi o konopną produkcję włókienniczą, nad czym bardzo intensywnie pracujemy. 🙂

włókno konopne
Włókno konopne – jednym z jego pierwszych zastosowań było tworzenie wytrzymałych lin.

Włókno konopne – zalety dla środowiska

Wykorzystanie włókien konopnych niesie ze sobą szereg zalet dla środowiska:

  1. Zrównoważona uprawa – uprawa konopi wymaga minimalnych nakładów wody i nawozów. Roślina ta posiada również krótki okres wzrostu, co oznacza możliwość kilkukrotnych zbiorów w roku, w zależności od regionu.
  2. Sekwestracja dwutlenku węgla: konopie posiadają duży potencjał sekwestracji węglowej, czyli potrafią pobrać z atmosfery i magazynować spore ilości dwutlenku węgla. Pozwala to ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zredukować szkody klimatyczne. O zeroemisyjnej gospodarce przeczytasz więcej w naszym artykule: Produkcja wyrobów konopnych sposobem na zeroemisyjną gospodarkę?
  3. Zdrowa gleba: głęboki system korzeniowy konopi pomaga spulchnić glebę i wzbogaca ją w składniki odżywcze. Konopie posiadają także właściwości rekultywujące glebę.
  4. Redukcja odpadów: zwiększone używanie włókien konopnych ogranicza użycie włókien syntetycznych, co zmniejsza popyt na produkcję tworzyw sztucznych, a przez to ilość związanych z nią odpadów oraz eliminuje problem ich składowania.
  5. Źródło odnawialne: konopie jako odnawialne źródło surowca można siać i zbierać co roku. Przekłada się to na bardziej zrównoważoną alternatywę dla źródeł nieodnawialnych, jak np. ropa, której używa się do produkcji wielu włókien syntetycznych.

Włókno konopne – zalety dla zdrowia

• są hipoalergiczne – czyli nie wywołują reakcji alergicznych. Znakomity wybór dla osób z uczuleniami czy wrażliwą cerą;

• „oddychają” – włókna konopne to materiał oddychający, czyli pozwalający na swobodny obieg powietrza i regulujący ciepłotę ciała. Idealny wybór do produkcji odzieży i pościeli

Włókna konopne to również korzyści funkcjonalno-mechaniczne:

• wytrzymałość – są niezwykle trwałe i wytrzymałe, co oznacza szeroką gamę ich zastosowania;

• różnorodne zastosowanie – takie jak: tekstylia, odzież, liny i sznury, papier, materiały budowlane i wiele więcej;

• zdolność do adsorpcji – posiadają wysoki wskaźnik adsorpcji , co oznacza, że mogą z łatwością pochłaniać i oddawać wilgoć. To znakomity surowiec do produkcji odzieży używanej w wilgotnym, ciepłym klimacie;

• komfort cieplny – tkaniny z włókna konopnego dobrze chronią przed zimnem, jak i przegrzaniem;

• odporność na ogień i pleśń – konopie wymieszane z wapnem w postaci materiału budowlanego, np. hempcrete, są odporne na pleśń, szkodniki oraz ogień. Właściwości antygrzybiczne są silniejsze, niż w przypadku włókien syntetycznych czy bawełnianych;

• stabilny rozmiar – materiał konopny jest odporny na kurczenie się i rozciąganie, co znakomicie sprawdza się w produktach, gdzie wymagane jest zachowanie kształtu (np. w budownictwie);

• miękkość – przyjemna i komfortowa w dotyku tkanina sprawdza się idealnie w branży odzieżowej oraz innych produktach, które wchodzą w kontakt z naszą skórą;

• biodegradowalność – po zużyciu włókna konopne naturalnie i stosunkowo szybko się rozkładają, zatem nie stanowią obciążenia dla środowiska w porównaniu z włóknami syntetycznymi, których rozkład może potrwać setki lat.

konopna włóknina
W Kombinacie Konopnym prowadzimy szeroko zakrojone prace nad dopracowaniem technologii przerobu włókna konopnego by produkować nowoczesne tkaniny, włókniny oraz inne wyroby włókiennicze.

Najpopularniejsze zastosowania włókna konopnego

Podsumowując, konopie znajdują szerokie zastosowanie jako zrównoważony roślinny budulec w produkcji rozmaitych wyrobów, czy to dzianin i tkanin czy innych artykułów przemysłowych. Spójrzmy na jedne z najbardziej popularnych zastosowań włókien konopnych:

  1. Odzież i tekstylia – tutaj produkty zaczynają się od koszulek, spodni, sukienek przez pościel, ręczniki do wszelkich pozostałych tekstyliów używanych w domu.
  2. Materiał budowlany – konopie stosuje się do ocieplania budynków, budowy podłóg i produkcji paneli. Takie produkty są trwałe, przyjazne środowisku, mają dobre parametry izolacyjne zarówno w zakresie ciepła jak i dźwięku.
  3. Wyroby papiernicze – książki, koperty, wizytówki. Papier konopny jest bardziej wytrzymały od tradycyjnego, łatwiej poddaje się go także recyklingowi.
  4. Inne produkty – torby, liny, sieci, sznury i wiele innych.
  5. Wyściółka dla zwierząt – paździerz konopna to znakomity materiał do przygotowania zdrowej wyściółki dla zwierząt małych i dużych.

Wartość ekonomiczna konopi

Spory potencjał ekonomiczny płynący z upraw konopi może zainteresować rolników, ale także różne gałęzie przemysłu wytwórczego. Z punktu widzenia rolnika uprawa konopi jest niskobudżetowa (nie wymagają dużego nawadniania czy nawożenia). Mogą zostać zastosowane w produkcji: tekstyliów, odzieży, materiałów budowlanych.

Świadomość konsumentów w dziedzinie wyrobów konopnych jest coraz większa. Produkcja przyjazna środowisku to także olbrzymia zaleta konopi. Wszystkie te czynniki sprawiają, że branża konopna ma spory potencjał wzrostu w nadchodzących latach.

Warto jednak podkreślić, że to właśnie w przerobie surowca i stworzeniu z niego gotowego produktu widać największą wartość. Samo zostanie konopnym rolnikiem w żadnym wypadku nie gwarantuje jeszcze sukcesu finansowego, a bez konkretnego planu na zbycie surowca nie ma nawet co myśleć o zakładaniu komercyjnej plantacji.

W oczekiwaniu na nasze sukcesy na polu włókienniczym zachęcamy do eksperymentowania z tym wspaniałym materiałem własną rękę – ograniczeniem dla jego wykorzystania jest tylko wyobraźnia.

Autor: Emmanuel Kejos

Źródło:

  1. https://www.researchgate.net/publication/351287499_SUSTAINABLE_CANNABIS_POLICY_TOOLKIT_2021
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze