Kannabinoidy Uprawa 21 lipca 2021

Chińskie korzenie konopi. Nowe naukowe dowody!

Epoka neolitu to inaczej… czasy, w których ludzie nauczyli się gładzić kamienie, uprawiać ziemię i budować osady. Według najnowszych ustaleń, to właśnie wtedy wiatr historii zaczął roznosić konopne dobro po całej planecie. Źródłem tej ekspansji miały być tereny znane nam jako część dzisiejszych Chin.

Jak podaje serwis I F***ing Love Science, część północno-zachodnich Chin to kolebka konopnej historii naszej planety.

– Aby odtworzyć historię rośliny, autorzy badania przeanalizowali genomy 110 różnych odmian konopi z całego świata, w tym 82 nowe i 28 publicznie dostępnych. Łącznie obejmowały one całe spektrum współczesnych odmian i ras lokalnych, a także dziko rosnących odmian zdziczałych, które powstają, gdy nasiona odmian udomowionych „uciekają” i mogą rosnąć i rozmnażać się w sposób naturalny – czytamy w artykule.

CZYTAJ TEŻ: Co może dać legalizacja marihuany w Polsce? 100 tys. nowych miejsc pracy!

Jak wynika ze szczegółowej analizy naukowej, każdy znany współcześnie typ konopi ma wspólne korzenie z pulą genów zidentyfikowaną w… chińskich roślinach.

Wcześniej, przez wiele lat stawiano tezę, że konopie wywodzą się z okolic Tybetu. Zaprzeczeniem teorii były jednak znajdowane na terenie Chin sznury konopne, których wiek datowano na o wiele wcześniejszy niż dowody na tybetańskie korzenie konopi.

Według autorów badania, na przestrzeni 12 tys. lat bezpowrotnie utracono konopny pierwowzór, ale w jego miejsce pojawiły się setki kolejnych wersji naszej ulubionej rośliny, o bardzo zróżnicowanym zastosowaniu (nie tylko relaksacyjnym).

– Intensywna hodowla prowadzona przez ludzi zaowocowała pojawieniem się kilku odrębnych grup genetycznych, wśród których można wyróżnić m.in. te o zastosowaniu odurzającym oraz konopie siewne. Porównując obie odmiany, autorzy badania odkryli 134 geny specyficzne dla konopi i 472, które są unikalne dla psychoaktywnej marihuany – donosi IFLS.

Jednego nadal naukowcom ustalić się nie udało. Jak wyglądała, skąd się wzięła i czym była roślina, z której wyewoluowały znane nam współcześnie konopie. Niech świadomość tej tajemnicy towarzyszy Wam za każdym razem, gdy sięgniecie po kombinatowe dobra. 🙂

Oprac. Łukasz Malina

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze